Collection: STEM (ALL AGES)
-
Exploring the Solar System: A History with 22 Activities
Regular price $15.00 USDRegular priceUnit price / per$25.99 USDSale price $15.00 USDSale -
SaleStupendous Science
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / per$18.99 USDSale price $6.00 USDSale -
100 Steps for Science: Why it Works and How it Happened
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$28.99 USDSale price $14.99 USDSale -
Amazing Sharks!: I Can Read! Level 2
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price / per$10.99 USDSale price $8.00 USDSale -
Outside: Discovering Animals
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / per$22.99 USDSale price $6.00 USDSale -
Taste: Science in Action the Senses
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.00 USD -
Inventions in 30 Seconds
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / per$15.99 USDSale price $6.00 USDSale -
Rocking Out with Rocks: Exploring the Wonders of Igneous, Sedimentary, and Metamorphic Rocks
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / per$19.99 USDSale price $6.00 USDSale -
The Know-Nonsense Guide to Space: An Awesomely Fun Guide to the Universe
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / per$22.99 USDSale price $6.00 USDSale -
Astronomy Lab for Kids: 52 Family-Friendly Activities
Regular price $20.99 USDRegular priceUnit price / per$30.99 USDSale price $20.99 USDSale -
My Little Book of Rocks, Minerals, and Gems
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$21.99 USDSale price $12.00 USDSale -
Animal Journal: Land Mammals of the World
Regular price $17.99 USDRegular priceUnit price / per$25.99 USDSale price $17.99 USDSold out -
Ultimate Expeditions Deep-Sea Diver
Regular price $17.99 USDRegular priceUnit price / per$24.99 USDSale price $17.99 USDSale -
Dinosaur Stalkers in the Swamp (Dinosaurs Rule)
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.00 USD -
The Universe in Bite-Sized Chunks
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per$16.95 USDSale price $14.00 USDSale -
Math Word Problems Grade 4
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.00 USD -
Math Readiness: Pre-K
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.00 USD -
Math Computation Grade 2
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.00 USD -
First Maths Glossary: An Illustarted Reference Guide
Regular price $17.00 USDRegular priceUnit price / per$18.00 USDSale price $17.00 USDSale -
SaleSuper Structures
Regular price $16.99 USDRegular priceUnit price / per$30.99 USDSale price $16.99 USDSale